UgensErhverv.dk

Energirigtig svømmehal i Vestjylland

Prestigefyldt renoverings- og ombygningsprojekt puste nyt liv i Ringkøbing Svømmehal

07-07-2011

Med et samlet budget på 31,5 mio. kr. skal et prestigefyldt renoverings- og ombygningsprojekt puste nyt liv i Ringkøbing Svømmehal. Rådgivningsvirksomheden Bascon er både projekterende på byggeriet og rådgiver omkring energioptimerede løsninger, der samtidig sikrer den bedste vandkvalitet og det optimale klima i svømmehallen.

Den gamle svømmehal i Ringkøbing er fra 1977 og får med renoveringen mere fleksible bassiner, der for eksempel giver mulighed for klatring og en vandforhindringsbane. Derudover kommer der Hamam, sauna, massagerum og andre wellnesstilbud med udsigt over Ringkøbing Fjord.

- Renoveringen illustrerer, hvordan en typisk dansk svømmehal fra 70&erne kan få nyt liv, så faciliteterne lever op til nutidens krav fra børn og voksne. Projektet er dermed et eksempel på, hvordan landets kommuner med nye løsninger og initiativer frem for traditionel renovering kan gøre svømmehallerne attraktive for moderne badegæster, forklarer projektleder Torben Bottke fra Bascon.

Ud af det samlede budget er der afsat ca. 1,5 mio. kr. til etablering af yderligere energitiltag. Her rådgiver Bascon med afsæt i erfaringer fra tidligere svømmehalsprojekter om de mest fordelagtige løsninger til gavn for både driftsøkonomi, gæster og miljøet.

”fortsætter…”


- En svømmehal stiller helt særlige krav til bl.a. ventilationen på grund af den høje luftfugtighed. I kraft af vores erfaringer og kompetencer på tværs af forskellige ingeniørdiscipliner er vi for eksempel i stand til at sammensætte en optimal ventilationsløsning, der kombinerer et optimeret indeklima med et minimalt energiforbrug. Ligeledes er vandbehandlingsanlægget en vigtig parameter i forhold til at tilvejebringe et godt indeklima og en god vandkvalitet til det laveste energiforbrug, fortæller Torben Bottke.


Renoveringen af Ringkøbing Svømmehal sker i tæt samarbejde med Ringkøbing-Skjern Kommune, Lokale- og Anlægsfonden, Arkitektfirmaet C.F. Møller, og ConPro. Byggeriet begynder efter planen den 1. september 2011 og forventes afsluttet i sommeren 2012.

Byggeopgaven skal udføres i fagentrepriser, og der er i juli måned mulighed for ansøgning om prækvalifikation til at udføre en eller flere fagarbejder.

Bascon har tidligere været involveret i svømmehalsprojekter i eksempelvis Helsinge, Greve, Ebeltoft, Grenå, Thisted.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renovering uden store armbevægelser vinder Renoverprisen 2026

Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Minister hælder certificerede brandrådgivere end ad brættet

Certificerede brandrådgivere kan ikke klage over kommuners afgørelser i sager på det fagområde, som de er certificeret til

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode