DLH’s centrallager i Gadstrup er solgt og skal inden 2007 flytte til ny lokalitet på Sjælland
21-03-2005
DLH’s centrallager i Gadstrup er solgt og skal inden 2007 flytte til ny lokalitet på Sjælland
DLH Gruppen har indgået aftale om salg af selskabets ejendom i Gadstrup, hvilket får en positiv resultateffekt før skat på ca. 16 mio. kr.
Salget er betinget af, at lokalplaner for området vedtages, hvilket ventes at ske senest i 2. halvår 2005.
Ejendommen, der oprindelig er opført som finerfabrik, anvendes af DLH’s Træ- og Pladedivision som centrallager for aktiviteterne på Sjælland.
Divisionen lejer fortsat hele ejendommen og flytter herefter til en anden lokalitet på Sjælland inden 2007.
Det er endnu ikke besluttet, hvor det skal være.
Resultateffekten på 16 mio. kr. var indeholdt i de forventninger til 2005, som blev offentliggjort i årsregnskabsmeddelelsen den 8. marts. Her forventede DLH en indtjening før skat på 132 mio. kr.
-jhan
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret
Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København