Dansk Byggeri holder temamøder om de unge og det grønne på Danmarks første politiske sommerfestival
14-06-2011
Når politikere, interesseorganisationer, samfundsdebattører, græsrødder, borgere og andet godtfolk sætter hinanden stævne på Bornholm, er Dansk Byggeri klar med både jazz og debat.
Folkemødet holdes på Bornholm i dagene 15.-18. juni og på førstedagen inviterer Dansk Byggeri til jazz og debat om ungdomsuddannelserne, mens der på andendagen debatteres, hvordan vi kommer fra buzzword til business, når det gælder klimaet.
- Ungdomsuddannelser i krise eller forandring? - Hvad betyder den store søgning til de gymnasiale uddannelser for erhvervslivet? Har vi de rigtige ungdomsuddannelser, og er de gearet til fremtiden? Hvilke udfordringer står vi overfor og, hvordan håndterer vi dem? De spørgsmål vil vi have op og vende i en debat med højt til loftet, fortæller Louise Pihl, Dansk Byggeri, som selv lægger op til debatten med repræsentanter for blandt andre de politiske ungdomsorganisationer.
Grønne jobs - initiativer, der nytter
Det handler om vores bygninger, energisystemer, og udvikling af nye materialer, når Dansk Byggeri og Det Økologiske Råd lægger op til debat.
- Vi har et mål som skal nås inden 2050, og selvom 2050 er langt væk, skal vi i gang nu. Samtidig vil vi gerne slå to fluer med et smæk, så de indsatser, der effektivt vil bidrage til at gøre Danmark CO2-neutralt også skaber øget beskæftigelse, siger adm. direktør Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.
Sammen med Det Økologiske Råd lægger han op til debatten med blandt andre Kristian Jensen (V), Carina Christensen (K), Morten Østergaard (R) og Steen Gade (SF).
Dansk Byggeris temamøder finder sted på Høier Iscafé kl 16-18 henholdsvis den 15. og 16. juni.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Fra Typehus til Drømme Villa
Tagdækkernes faldsikringssystem
Renoveringen af den almene boligbebyggelse Højstrupparken i Odense løber med Renoverprisen, mens Specialprisen går til Helnæs Mølle – en transformation fra funktionstømt mølle til levende samlingspunkt
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Riberdyb og Holmsminde i Kolding skal de kommende år forvandles til et aktivt, levende og grønt kvarter ved åen med etageboliger og eventuelt cafeer og erhverv. I første omgang udbydes Riberdyb samt en del af Holmsminde til salg