UgensErhverv.dk
Stadig farligt bly i bygningerBlyproblemer kræver ekspertise, påpeger miljøforma

Stadig farligt bly i bygninger

Blyholdigt støv udgør en sundhedsrisiko, der kræver ekspertise at fjerne

01-06-2011

Blyholdigt støv udgør en sundhedsrisiko ved renovering af bygninger. Derfor er det vigtigt at vælge en samarbejdspartner, der har ekspertise i at fjerne dette problem.

Bly blev tidligere tilført maling i stort omfang, dels fordi det fandtes i de farvestoffer, der tidligere blev benyttet, og dels fordi man oplevede en bedre hærdning med bly iblandet malingen. Endelig bliver bly også benyttet til beskyttelse mod røntgenstråler på hospitaler og hos tandlæger. I New York brugte man således tidligere bly i ret store mængder i malinger for at beskytte befolkningen imod eventuelle atom angreb.

- Bly i malinger har længe været en udfordring i vores branche, idet luften fyldes med blyholdigt støv, når vi f.eks. river vægge ned, fortæller miljøformand Ronnie Christensen fra Søndergaard Nedrivning, og fortsætter:

- Vi har alle bly i blodet i større eller mindre omfang. Men meget stor akut udsættelse, eller jævnlig udsættelse over tid, kan medføre en række sundhedsskadelige påvirkninger, som f.eks. skader på hjernens funktioner, nedsat muskelkraft, evnen til at danne røde blodlegemer samt ødelæggelse af nyrevævet. Sanering af bly kræver derfor viden og respekt, og vi sanerer derfor bly på stort set samme måde som vi sanerer asbest og PCB.

Det er bygherrens ansvar, at bygningen kortlægges for sundhedsskadelige stoffer og materialer inden en renovering. Men her kan vi bistå med en forundersøgelse indeholdende udtagning af prøver, analyse og afsluttende rapport – og også bortskaffelse af det giftige materialer.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt