UgensErhverv.dk

Nyt landinspektørfirma i Køge

Fusion mellem to lokale landinspektører, som nu er godt rustede til de mange anlægsopgaver som byen står overfor

01-06-2011

Fra første juni er MØLBAK Landinspektører A/S og Landinspektør Poul Erik Jensen fusioneret.

Virksomheden fortsætter under navnet MØLBAK Landinspektører A/S. Som en del af fusionen flytter Landinspektør Poul Erik Jensens kontor i Slimminge til Køge og der åbnes et nyt kontor på Galoche Allé 15 i Den Hvide By i Køge.

- Med det nye kontor i Køge står MØLBAK Landinspektører A/S klar til at løse de mange spændende opgaver, der venter forude i Køge-området, siger landinspektør og partner Jens Mølbak og suppleres af sin nye kollega:

- Køge kommune er ubetinget et af Sjællands største vækstlokomotiver, fastslår landinspektør Poul Erik Jensen.

Allerede nu er MØLBAK Landinspektører A/S godt i gang i området, med bl.a. opmålingen til den nye jernbane mellem København-Køge-Ringsted, udvidelsen af motorvejen mellem Greve og Køge, landinspektøropgaver i forbindelse med den ny passivbebyggelse på Ravnsborgvej i Køge samt udvidelsen af Skandinavisk Transport Center.

Fortsættes ...- Derfor er vi utrolig glade for at have fundet så velbeliggende lokaler til vores nye afdeling. Vi ser Den hvide By som et godt logistisk knudepunkt til at løse landinspektøropgaver i såvel Køge som på hele Sydøstsjælland, siger Jens Mølbak.

MØLBAK Landinspektører A/S har sin oprindelse i Greve, hvor der siden starten af 1960&erne har været drevet landinspektørvirksomhed. Gennem tiden er virksomheden vokset og har ud over det nye kontor i Køge, afdeling i Roskilde, Greve, København og Næstved. Virksomheden har p.t. 25 ansatte.

Landinspektør Poul Erik Jensen har siden 1973 drevet landinspektørvirksomhed i Borup og Slimminge. Såvel Poul Erik Jensen som hans medarbejdere fortsætter alle i MØLBAK Landinspektører A/S.

Leder af det nye kontor i Den Hvide By bliver landinspektør Torben Thisted. Han har tidligere arbejdet som praktiserende landinspektør i Køge og som partner i Landinspektørfirmaet Vektor i Faxe og har således stor erfaring med lokalområdet. Den daglige drift kommer til at ske i tæt samspil med landinspektør Poul Erik Jensen, hvis store lokalkendskab gennem mange års virke med alle slags opgaver, giver det nye kontor et godt udgangspunkt for gamle såvel som for nye kunder.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt