Virksomheder downsizer og øger efterspørgslen efter mindre kontorer
18-05-2011
Ejendomsmæglerne i EDC Erhverv forventer stigende efterspørgsel og samtidig faldende priser på erhvervsejendomme både på kort og lidt længere sigt.
Den lidt paradoksale forventning hænger sammen med at mæglerne også forventer stigende udbud af ejendomme, således at udbud og efterspørgsel balancerer hinanden og holder priserne i ro med en tendens til let fald.
Det fremgår af en forventningsundersøgelse blandt alle ejendomsmæglere med speciale i salg og udlejning af erhvervsejendomme i EDC-kæden. Undersøgelsen foretages 4 gange om året.
- Mæglernes forventninger skal tages som udtryk for, at nok ser vi stigende efterspørgsel, men der bliver også fortsat mange lokaler ledige, siger formand for EDC Erhverv, statsautoriseret ejendomsmægler og valuar Jørgen Jørgensen.
– Det er især mindre ejendomme og lejemål der bliver ledige, men samtidig ser vi netop på disse ejendomme stigende efterspørgsel. På grund af den økonomiske krise bukker flere småvirksomheder og butikker under, men heldigvis er der lige så mange, der ser krisen som et godt tidspunkt at starte noget nyt.
”fortsætter…”
Særligt oplever EDC Erhverv en god og stigende efterspørgsel efter mindre kontorlejemål, dvs. 200 – 500 kvm.
– Der er både tale om iværksættere der starter, men også om virksomheder der på grund af krisen downsizer og ikke har brug for så meget plads som tidligere, siger Jørgen Jørgensen.
Geografisk er forventningerne lidt mere positive i København end på Fyn og i Jylland:
- Forventningerne dannes jo i høj grad af den aktuelle situation, og her ser det bedst ud i hovedstadsregionen. Det generelle indtryk er dog fortsat at det går trægt på grund af manglende finansieringsmuligheder, siger Jørgen Jørgensen.
I forhold til de tidligere gennemførte analyser ses der blandt EDC’s mæglere lidt mere lyst på fremtiden, om end forventningerne fortsat ikke kan tolkes til mere end let stigende efterspørgsel. Mest positivt ser det fortsat ud for investeringsejendommene mens butikker og lagerejendomme fortsat er påvirket af den stramme økonomi.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt