Vejdirektoratet ønsker tilbud på installation af trafikledelsessystem for grænsekontrol på E45 ved Frøslev/Ellund
13-05-2011
Der skal etableres et trafikledelsessystem, der skal give de danske skat- og toldmyndigheder mulighed for at kontrollere trafikanter på vej ind i Danmark ved den dansk-tyske grænse på motorvej E45 ved Frøslev/Ellund. Selve kontrolområdet vil ligge på dansk grund mens trafikledelsessystemet opstilles på tysk grund startende ca. 1,4 km. syd for grænsen.
Vejdirektoratet har udbudt installationsentreprisen i licitation. Kontrakten omfatter:
• Levering og installering af følgende hovedelementer: Bomanlæg inkl. L-master, skilteportal, standere, ITV-kamera, detektorspoler, teknikhus, autoværn, belysningsmaster og -armaturer, elforsyning, nødforsyning og kommunikationsnetværk samt føringsveje.
• Modtagelse og installering af bygherreleverancer bestående af variable tavler samt servere og PLC-udstyr til styresystemet (SRO).
tøtte
Se hele udbuddet her…
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tagdækkernes faldsikringssystem
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Nedbrydning og Miljøsanering
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt