UgensErhverv.dk

Udbud: Nybyggeri og renovering

Boligselskabet Rosenvænget ønsker tilbud på renovering og nybyggeri i Frederikssund

13-05-2011

Boligselskabet Rosenvænget v. DOMEA har udbudt opgaven med renovering af 40 lejligheder, opførelse af 11 lejligheder i en tagetage samt opførelse af 6 nye et-plans boliger i Fredrikssund.

Udbuddet omfatter overordnet følgende i hovedentreprise:

Renovering af 40 lejligheder i en 3-etages blok, hvor bl.a. badeværelser og køkkener totalrenoveres, og hvor der bl.a. etableres forbedret tilgængelighed til alle lejligheder, herunder med nye elevatorer samt niveaufri adgang. Herudover skal der etableres 11 nye lejligheder i en ikke-udnyttet tagetage i den eksisterende blok, herunder med opførelse af trappe og elevatoradgang.

Endelig skal der opføres 6 nye etplans almene ældreboliger, hvilke boliger skal opføres i en ny fritliggende ejendom.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt