Boligselskabet Rosenvænget ønsker tilbud på renovering og nybyggeri i Frederikssund
13-05-2011
Boligselskabet Rosenvænget v. DOMEA har udbudt opgaven med renovering af 40 lejligheder, opførelse af 11 lejligheder i en tagetage samt opførelse af 6 nye et-plans boliger i Fredrikssund.
Udbuddet omfatter overordnet følgende i hovedentreprise:
Renovering af 40 lejligheder i en 3-etages blok, hvor bl.a. badeværelser og køkkener totalrenoveres, og hvor der bl.a. etableres forbedret tilgængelighed til alle lejligheder, herunder med nye elevatorer samt niveaufri adgang. Herudover skal der etableres 11 nye lejligheder i en ikke-udnyttet tagetage i den eksisterende blok, herunder med opførelse af trappe og elevatoradgang.
Endelig skal der opføres 6 nye etplans almene ældreboliger, hvilke boliger skal opføres i en ny fritliggende ejendom.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt