Forbrugerrådet boykotter nævnet – Dansk Byggeri lover en hurtig løsning.
23-02-2004
Forbrugerrådet boykotter nævnet – Dansk Byggeri lover en hurtig løsning.
Samarbejdet mellem Forbrugerrådet og Dansk Byggeri i Byggeriets Ankenævn er gået i hårdknude, hvilket lammer nævnets arbejde.
Forbrugerrådet har suspenderet deres deltagelse i rådets møder, da det har mistet tilliden til den daglige sagsbehandling.
Konkret er rådet utilfreds med, at Dansk Byggeri 15. september 2003 har ændret vedtægterne, så forbrugerne ikke længere kan få behandlet klager over byggeri til over en million kroner. Rådet finder, at nævnet har beskåret forbrugernes klagemuligheder.
Dansk Byggeri er ikke enig i kritikken og mener, at rådet tolker reglerne forkert. Dansk Byggeri udtaler, at organisationen beklager, at forbrugerne på denne måde tages som gidsler i en tvist mellem Dansk Byggeri og Forbrugerrådet, men lover snarest at finde en løsning på problemet, så sagsbehandlingen kan genoptages.
-ls.
Lad os gøre det sammen
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Få en robust og loyal samarbejdspartner
Alt i tagpap og membraner til tage og bygninger
Markedsleder inden for tagrender og tagplader
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i overdækning. Dansk design.
Der indføres højere straffe for blandt andet ulovlig flytning og anvendelse af forurenet jord. Det gælder også at jorden eller affaldet er afleveret andre steder, end hvor det er anmeldt til kommunen
HPH Totalbyg havde set frem til et nettoresultat på 12-18 millioner kroner, men måtte nøjes med 4,9 millioner kroner
LEDERPROFIL: Fem essentielle spørgsmål til en leder i byggebranchen – denne gang til Jesper Kristian Jacobsen, administrerende koncerndirektør i Aarsleff-koncernen, Danmarks største entreprenørvirksomhed
Danske Byggefag er godt tilfreds med politiforliget og den dermed stærkere kamp mod organiseret arbejdskriminalitet