UgensErhverv.dk

Værdiskabende foto-dokumentation

Entreprenører dokumenterer deres projekter med fotografier

12-05-2011

Historierne om danske byggeprojekter skal fortælles. Gennem fotos og video vælger flere og flere entreprenører at dokumentere tilblivelsen af nye projekter. Det har skabt grundlag for nichevirksomheden Erhvervsfoto Danmark, som har specialiseret sig i at fortælle visuelle byggehistorier. Filosofien er, at fotos skal være værdiskabende for virksomheden.

- Byggebranchen er gået fra at være en håndværksbranche til at være en vidensindustri, som i høj grad skal markedsføre sig på unik viden og særlige spidskompetencer. Det sker i en stigende konkurrence, og markedets aktører er meget bevidste om, at de skal benytte igangværende projekter til at skabe nye ordrer. Det handler om at brande sig gennem sine projekter, siger fotograf Ulrik M. Eriksen. Han har udført opgaver for kommuner, ministerier og en lang række entreprenør virksomheder herunder DONG, KPC København A/S og Aarsleff A/S.

”fortsætter…”



For at gøre det enkelt for sine kunder har Erhvervsfoto Danmark indført en række klippekort. Kortene er indrettet til et typisk større byggeri, hvor virksomheden løbende kan ringe til Erhvervsfoto Danmark, hver gang en ny milepæl i byggeprocessen er nået. Klippekortene kan fås med henholdsvis fem og ti klip.

- Med et klippekort bliver det enkelt for virksomhederne, at kontakte mig. Opgaven er bestilt og betalt på forhånd, og kunden skal blot orientere mig om, hvornår der er gode fotomuligheder. Det sikrer et godt flow i projektet, fortæller Ulrik M. Eriksen.

Ulrik M. Eriksens tilgang til erhvervsfotografi bunder i hans egen baggrund som maskintekniker og projektleder i to danske entreprenør- og ingeniørvirksomheder - samt hans passion for fotografi, som han har dyrket i mange år. Den kombination af kompetencer har været med til at åbne døre, for de sætter ham i stand til at forstå kundernes behov og succeskriterier i dybden.

Udover fotos tilbyder Erhvervsfoto Danmark også videoproduktion og hele fotobøger, som præsenterer projekterne indbydende og professionelt. Disse produktioner benyttes i høj grad som showcases overfor virksomhedens kommende kunder og som gaver til samarbejdspartnere og medarbejdere.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt