UgensErhverv.dk

Håndværkere vil undgå nedslidning

Nye tekniske løsninger, der erstatter tunge løft, og bedre planlægning af arbejdet forebygger nedslidning blandt de ansatte i bygge- og anlægsbranchen

03-05-2011

Dansk Byggeri Bornholm indbyder til orienteringsmøde på Campus Bornholm den 5. maj, så virksomhederne kan få styr på reglerne, og få gode råd og tips til hvordan nedslidning af de ansatte kan undgås. Producenter af en række nye tekniske hjælpemidler vil være til stede og demonstrere, hvordan man eksempelvis kan håndtere gipsplader og vinduer uden at belaste ryggen.

- Byggebranchens omdømme skal plejes. Det kan blandt andet ske ved, at vi gør brug af de hjælpemidler, der findes for at undgå nedslidning og arbejdsulykker. Et godt arbejdsmiljø ude på byggepladserne kræver et godt og opdateret kendskab til de nyeste redskaber, der modvirker tunge løft i byggeprocessen, siger Jens Koefoed, formand for Dansk Byggeri Bornholm.

”fortsætter…”



Arbejdstilsynet har opmærksomheden rettet mod nedslidning i byggeriet. Derfor vil en repræsentant fra Arbejdstilsynet opridse gældende regler og beskrive tilsynspraksis, så virksomhederne får skærpet opmærksomheden på arbejdsmiljøet.
Konsulenter fra Byggeriets Arbejdsmiljøbus vil gøre det klart for virksomhederne, hvad de kan gøre i det daglige, for at efterkomme kravene.

- Vi hører, at man ude i virksomhederne bliver frustrerede over de krav, Arbejdstilsynet stiller. Derfor synes vi i Dansk Byggeri, det er vores rolle, at redegøre helt konkret for, hvad Arbejdstilsynet kikker efter, og hvilke tekniske løsninger, der findes, slutter Jens Koefoed.

Orienteringsmødet finder sted den 5. maj, kl. 14.00 - 17.00 på Campus Bornholm, Minervavej 1, Rønne. Det er gratis at deltage.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt