Dansk Byggeri støtter ønske om at revidere EU&s konkurrenceregler
29-04-2011
Dansk Byggeri støtter KL og Danske Regioners ønske om at få revideret EU&s udbudsregler, så de ikke virker hæmmende ved at være alt for administrativt krævende.
- Men ændringerne må ikke betyde, at der sendes færre opgaver i nationalt udbud, mener erhvervspolitisk chef Torben Liborius, Dansk Byggeri.
- En forhøjelse af tærskelværdien for, hvornår en opgave skal i EU-udbud kan sagtens være fornuftig, men det må ikke betyde, at grænsen for, hvornår en opgave skal i nationalt udbud, også rykkes, siger han.
Torben Liborius anerkender ikke argumentet om, at de penge, som kommuner og regioner bruger på at beskrive en opgave i forbindelse med et udbud, er spildt, hvis kommunen alligevel selv vinder opgaven.
- En gennemgang og beskrivelse af en opgave vil altid tilføre værdi – også selvom opgaven ender med at blive løst i offentligt regi. Kommunen får viden om, hvad den får for sine udgifter. Den viden mangler mange steder. Den kan bruges konstruktivt – og måske endda gøre løsningen af opgaven mere effektiv, end den tidligere har været, siger Torben Liborius.
Han mener, at udbudsreglerne skal indrettes, så de tilskynder kommunerne til at sende så mange opgaver som muligt i udbud.
- Kommunerne har brug for at konkurrenceudsætte mange flere opgaver, end de gør i dag. Det skal reglerne hjælpe med til, uanset om de kommer fra EU eller Folketinget, siger Torben Liborius.
tøtte
Læs marts 2026 udgaven her
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt