UgensErhverv.dk
Fredericia Skurvogne udlov. dusør 50.000Direktør Per Mikkelsen fra Fredericia Skurvogne lo

Fredericia Skurvogne udlov. dusør 50.000

Fredericia Skurvogne tager drastisk skridt for at fremskaffe stjålen vogn

14-03-2005

Hvis nogen har kendskab til en beboelsesvogn i letvogn udgave, der måler 2,5x7,3 meter med registreringsnummer TZ 1234, så vil det kunne betale sig, at kontakte Fredericia Skurvogne eller nærmeste politistation. Vel og mærke hvis man godt kan bruge 50.000 danske kroner.
-Natten til 24. februar blev en vores udlejningsvogne stjålet fra Femgårdsvej 9 i 3210 Vejby på Sjælland. Vognen er kun et par måneder gammel og knap 200.000 kr. værd, så vi vil ikke passivt se til. Politiet har ikke ressourcer til at gøre noget ved sådan en sag. Derfor udlover vi nu en dusør på 50.000 kr. til den eller de personer, der kan sørge for fremskaffelse af vores vogn samt oplysninger, der fører til sagens opklaring, lyder det fra Per Mikkelsen, direktør hos Fredericia Skurvogne.

Godt supplement til den daglige husholdning
-Vognen er komplet udstyret med fjernsyn, radio, vaskemaskine, mikroovn og miniovn. Beboelsesvognen består af to soverum, et badeværelse med toilet samt køkken med spiseplads til 4 personer, og registreringsnummeret er TZ 1234. Vognen er en af vores mest populære produkter, og vi er naturligvis kede af at miste et godt aktiv. Men årsagen, til at vi nu udlover dusør, er i højere grad et spørgsmål om at sende et signal om, at vi ikke finder os i tyverier, lyder det fra Per Mikkelsen.
Vognen er som nævnt en såkaldt letvogn, der i mange situationer er den traditionelle skurvogns afløser. Vognen er lavet af glasfiber og er med almindelig kugletræk, hvorfor det kan lade sig gøre at køre med en sådan vogn efter en varevogn eller en firhjulstrækker.
Mon ikke der findes nogle derude, der udover at få pudset moralen af også ønsker sig et solidt bidrag til den daglige husholdning på 50.000 kr.

Yderligere oplysninger: Per Mikkelsen 40 68 35 66

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København