UgensErhverv.dk

Intelligente legepladser

IT og elektronik har fundet vej til legepladsen

20-04-2011

I dag (onsdag den 20. april klokken 15.00) begynder fremtiden for legepladser i Danmark. Det er Boligforeningen Hedemarken ved Albertslund viser vejen for interaktive legeplads koncepter.

- Dagens børn er vokset op med teknologi som den mest naturlige ting i verden, siger direktør Kenneth Lyngsøe fra Uno Koncept, specialister i legeredskaber.
- Så det er helt naturligt, at de interaktive muligheder nu også finder vej til vores legepladser. Nu har vi danmarkspremiere på de nye systemer, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil brede sig, fastslår han.

Hedemarken er en stor legeplads ved Albertslund, der længe har vist vejen for innovativ indretning. Det store rutsjebanetårn med fem rutsjebaner er vartegnet, og der findes et væld af legemuligheder, der inviterer til masser af kropslig udfoldelse. Med indvielsen af henholdsvis Sona og Sutu er det første gang, at elektronikken holder sit indtog.

- Sona kan godt gå hen og blive det nye vartegn for Hedemarken. Den store orange bue gemmer et interaktivt lydlegetøj, der inspirerer til dans og bevægelse gennem lyd og musik, forklarer Kenneth Lyngsøe.
- Og Sutu boldvæggen bliver en udfordring for alle boldglade børn, der her kan skyde til måls og blive udfordret på deres træfsikkerhed. Det kræver både præcision og hurtig reaktion, forklarer Kennth Lyngsø.

Både på Hedemarken og hos Uno Koncept ser man åbningen af Sona og Sutu som den første reelle sammensmeltning af computerens næsten uendelige spilmuligheder med legeredskabernes kropslighed og udfordringer af børnenes motorik. Forventningen er, at det vil lokke mange børn væk fra computerskærmen og ud på legepladsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt