UgensErhverv.dk

Malermestre skuffet over regeringen

Malerfagets virksomheder giver regeringen dårlige karakterer.

23-02-2004

Malerfagets virksomheder giver regeringen dårlige karakterer.


Medlemmer af Danske Malermestre er ikke tilfredse med regeringens politik. Det fremgår af en undersøgelse, som organisationen står bag.

Anledningen til undersøgelsen er, at den borgerlige regering har siddet i mere end to år. Danske Malermestre har spurgt medlemmerne om deres holdning til den borgerlige regering og udvalgte elementer af regeringens politik.

Det fremgår af analysen, at 13% af medlemmerne mener, at forholdene for erhvervslivet generelt er blevet bedre under den under den nuværende regering, mens 46% ikke mener, det er tilfældet, og yderligere 33% ikke mener, der er nogen forskel på den nuværende regering og den tidligere.

Der er dog en vis opbakning bag skattestoppet, hvor 39% mener, at det er et gode, mens 23% gerne havde undværet det. 18% mener ikke, at skattestoppet gør nogen forskel.

23% mener, at dansk økonomi har udviklet sig til det bedre under den nuværende regering, mens 28% mener det modsatte, og 29% ikke mener, der er nogen forskel.
35% af medlemmerne mener, at regeringen generelt klarer sig godt, mens 31% mener
det modsatte.

22% mener ikke regeringen gør nogen forskel i forhold til den tidligere regering.

Større byrder
Ifølge Danske Malermestre hænger det for regeringen nedslående resultat formentlig sammen med, at den borgerlige regering ikke har gennemført væsentlige administrative lettelser for erhvervslivet, og at der ifølge den er blevet pålagt erhvervslivet større økonomiske byrder.

Her tænker organisationen blandt andet på arbejdsmiljøreformen, der har betydet, at virksomhedernes udgifter til arbejdsskadeforsikring samt AES, der er vokset i 2004.
Endvidere mener organisationen, at de mindre virksomheder har oplevet en væsentlig forringelse af forsikringsordningen for sygedagpenge, hvor arbejdsgiverne fra 1. januar 2004 skal betale den første sygedag.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Brug for forskning i byggeriets grønne omstilling

Forskning i grøn omstilling i bygge- og anlægsbranchen er afgørende for bedre og mere effektiv udnyttelse af ressourcerne

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Finansiering af Lynetteholm hænger ikke sammen

Torsten Gejl fra Alternativet peger i forbindelse med et spørgsmål til transportminister Thomas Danisen på, at det seneste budget for anlæggelsen af Lynetteholm er på 3,4 milliarder, og det er en stor overskridelse af det oprindelige budget

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

83 procent af hospitalsbygningerne har brug for renoveringer

Der bliver i løbet af de kommende ti år brug for at investere minimum 27 milliarder i at genoprette nedslidte hospitalsbygninger

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

Konkurser i byggeriet (Uge 21/2023 - 2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger