Fusion mellem TR Granit A/S og Stenex A/S indgår i DS Europe-koncernen
04-04-2011
Danmark får en ny sværvægter inden for produktion og salg af natursten. Pr. 1. april 2011 er TR Granit A/S og Stenex A/S fusioneret . Den fusionerede virksomhed kommer til at indgå i DS Europe-koncernen, som har hovedsæde i Nørre Snede.
Den bliver Danmarks største leverandør af indendørs og udendørs natursten, og den vil være eneste producent af den unikke og meget efterspurgte bornholmske granit.
Adm. direktør for DS Europe ApS, Henrik Søgaard Nielsen, siger:
- Med fusionen får vi en spiller, som står stærkt inden for produktion og salg af alle typer naturstensprodukter, og som også har den fornødne styrke til at kunne markere sig internationalt. Fusionen giver nogle åbenlyse synergier, som kan støtte DS Europe-koncernens mål om at servicere vores kunder bedst muligt ved at tilbyde totalløsninger.
De to hidtidige ejere fortsætter i den fusionerede virksomhed.
Indehaver af TR Granit A/S, Torben Enøe Rasmussen, siger:
- Med fusionen bliver vi den største danske totalleverandør i branchen. Vores ambition er, at det skal være nemt og enkelt at handle med os, og vi skal kunne levere alle de naturstensprodukter, som arkitekter, bygherrer og entreprenører efterspørger.
Carsten N. Christensen fra fusionspartneren Stenex A/S forklarer, at de ændrede konjunkturer har betydet, at selskabet i de seneste år har foretaget betydelige justeringer.
- Fusionen er det naturlige næste skridt for at skabe en stærk dansk aktør i den skærpede konkurrence. Hele vores koncern skal optimeres, for at kunne udfordre konkurrencen, siger Carsten N. Christensen.
Den fusionerede virksomhed vil i en overgangsfase blive videreført under navnet Stenex/TR Granit A/S. Virksomhedens nye navn vil blive præsenteret i løbet af kort tid. Den fusionerede virksomhed vil få afdelinger i henholdsvis København, Århus, Nørre Snede samt på Bornholm. Torben Enøe Rasmussen bliver aktionær i det nye selskab.
DS Europe-koncernens andet datterselskab, Danske Stenhuggerier A/S, fortsætter uændret. DS Europe-koncernen vil efter fusionen beskæftige ca. 160 medarbejdere.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Vinduer, døre, trapper og kviste
Læs marts 2026 udgaven her
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt