UgensErhverv.dk

Ny Rørtekniksektion i Dansk Byggeri

Rørtekniksektionen i Dansk Byggeri vil arbejde for at øge viden og udbrede brugen af de teknologier som virksomhederne tilbyder

24-03-2011

Virksomhederne som er tilknyttet de tre kundestyrede kontrolordninger, Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning (DTVK), Kontrolordning for ledningsrenovering og Kontrolordning for styret boring og gennempresning har dannet deres egen sektion i Dansk Byggeri ved navn Rørtekniksektionen.

- Det er vort mål at promovere ordningerne, så kunderne forstår forskellen på de forskellige kontrolordninger, der i dag tilbydes. For de tre kontrolordninger, som er tilknyttet Rørtekniksektionen, gælder, at de alle er kundestyrede, hvilket ikke er tilfældet for nogle af de øvrige kontrolordninger, som i dag findes på markedet, siger Michael Thomsen, der valgt som formand for den nye sektion.

Rørtekniksektionen består af virksomheder, som hidtil har været tilknyttet TV-inspektionsgruppen som var en interessegruppe i Dansk Byggeri uden egentligt sektionstilhørsforhold, samt de virksomheder som var medlemmer af NO DIG-gruppen under Kabel- og Ledningssektionen. NO DIG ordningerne repræsenterer metoder til opgravningsfri etablering eller fornyelse af ledninger. De 2 grupper fortsætter som medlemsgrupper under den ny sektion.

Den nye sektions bestyrelse består af to medlemmer fra hver af de tre grupper. Formand er Michael Thomsen NCC, Construction Danmark A/S. Herudover består bestyrelsen af Peter Ellegaard Larsen, Per Aarsleff A/S, Peter Marxen, Munck Forsyningsledninger A/S, Morten Hansen, Entreprenørfirmaet Østergaard A/S, Kaj Petersen Kajs TV-Inspektion A/S og Ole Holm-Nielsen Haderslev Slamsugerservice A/S.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt