UgensErhverv.dk

Udbud: Behandling af slam

Aalborg Forsyning, Kloak A/S ønsker tilbud på leverance af polymer til slambehandling på renseanlæg

18-03-2011

Aalborg Forsyning A/S opfordrer interesserede i at lade sig prækvalificere til at afgive tilbud på levering af polymer til slambehandling på renseanlæg.

Opgaven omfatter levering af polymer (våd og tør) til slambehandling - såvel til forafvanding som til slutafvanding. Polymer leveres på Aalborg Renseanlæg Vest, Aalborg Renseanlæg Øst og på de mindre renseanlæg i Nibe og Hals. Den samlede årlige leverance forventes at udgøre i størrelsesordenen 70 000 - 90 000 kg 100 pct. aktivt stof (beregnet ud fra de seneste 3 år).

tøtte

Se hele udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Tossede barrierer for solceller fjernes

Tossede barrierer for solceller fjernes

Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Lov om udenlandsk arbejdskraft med ført 3F-hånd

Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

EjendomDanmark smider Peter Stenholm på porten

Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

Tyske elinstallationer har dobbelt beskyttelse mod stød og brand

I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt