Energinet.dk ønsker tilbud på anlægsopgave vedr. 400 kV kabelanlæg til Kassø-Tjele
18-03-2011
Energinet.dk opfordrer interesserede til at lade sig prækvalificere til at afgive tilbud på anlægsopgaver for etablering af 400 kV kabelanlæg til Kassø-Tjele.
Strækningen 400 KV linjen Kassø-Tjele skal i perioden 2012 til 2014 opgraderes til 2 systemer, primært som luftledning, dog skal der på 3 strækninger nedgraves 400 kV kabler.
Strækningerne er:
1. Roved-Gamst (Gamst Søenge) ca. 2,5 km. (April/maj 2012)
2. Pårup-Refhale (Bølling sø) ca. 4,5 km. (selve Bølling sø krydsninger er ikke med i dette udbud). (Marts/april 2013)
3. Vejrum-Viskum (Nørreådalen) ca. 1,6 km. (April/maj 2014)
Alle kablerne er bygherreleverance og muffesamlinger på kablerne udføres ived bygherrens foranstaltnig uden for denne entreprise.
tøtte
Se hele udbuddet her…
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Tagdækkernes faldsikringssystem
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Vinduer, døre, trapper og kviste
Folketinget har vedtaget en ny lovgivning, der fjerner væsentlige forhindringer for kommuner og regioner, der vil etablere solceller på offentlige bygninger.
Folketinget vedtog fredag den overenskomstbaserede beløbsordning for udenlandsk arbejdskraft, også kaldet ”certificeringsordningen”. Krifa advarer om, at ordningen træder demokratiske rettigheder under fode
Der er brug for en profil, oplyser EjendomDanmark i en kort pressemeddelelse
I Danmark er der ingen garanti for fejlbeskyttelse, hvis en plug-in-solcelle tilsluttes direkte i en stikkontakt